coklu-zeka-kuramı
yuva-anaokulu-kres

Eyül Kartaltepe Anaokulunda tüm dersler çoklu zeka kuramına uygun olarak verilmektedir. Kreş – Anaokulumuz da yapılan matematik etkinliği çalışmalarında klasik sayıların üzerinden geç, sayıları yaz, topla, çıkar yerine her zeka tipine uygun matematik işlemleri öğretilmektedir. Kreş – Anaokulumuz da Örneğin; sayıları öğrenirken masalar 3 gruba ayrılır, birinci masa söylenilen ayı kadar zıpla ( kinestetik zeka), ikinci masa hamurdan söylenilen sayıyı yap ( dokunsal zeka), üçüncü masa söylenilen sayı ile ilgili müziği dinle ve söyle ( müziksel zeka). Kreş – Anaokulumuz da böylece matematik çocuklar için kabus olmaktan çıkar ve eğlenceli hale gelmiş olur. Peki nedir bu çoklu zeka kuramı?

Çoklu zekâ kuramı 1983 yılında Howard Gardner tarafından zekâyı tek ve baskın bir yetenek olarak görmekten ziyade, çeşitli ve özel boyutlardan oluştuğunu öneren bir modeldir.

Gardner bilişsel yeteneklerin geniş bir yelpazeden oluştuğunu ve aralarında sadece çok zayıf bir korelasyonun bulunduğunu savunmaktadır. Mesela, kuram çarpma işlemini kolayca öğrenen bir çocuğun, bu görevde zorluk yaşayan bir çocuğa göre daha zeki olduğunu söylemez. Basit çarpma işlemlerinde uzmanlaşmak için zaman harcayan bir çocuk 1) çarpma işlemini farklı bir yolla öğrenebilir, 2) matematik dışındaki bir alanda üstün olabilir, 3) hatta çarpım sürecini derin bir seviyede anlıyor veya tamamen farklı bir süreç olarak görüyor olabilir. Temelde derin bir anlayış içermesi de yavaşlığa ve çarpım tablosunu hızlı hatırlayan çocuğa bakıldığında potensiyel matematiksel zekâsının gizlenmesine neden olabilir.

Kuram ortaya atıldıktan sonra farklı tepkilerle karşılaştı. Geleneksel zekâ testleri ve psikometrikler genellikle zekânın boyutları ve farklı görevler arasında Gardner’ın kuramının öngördüğü düşük ilişkiden ziyade yüksek korelasyon bulmakta. Yine de birçok eğitimci kuramın önerdiği yaklaşımların uygulamalı değerini destekler.

Bakırköy’deki anaokulları, Bakırköy anaokulları, Bakırköy anaokulu, Bakırköy’deki yuvalar, Bakırköy yuvalar, Bakırköy yuva, Bakırköy’deki kreşler, Bakırköy kreşler, Bakırköy kreş, Bakırköy’deki çocuk evleri, Bakırköy çocuk evleri, Bakırköy çocuk evi, Bakırköy kreş listesi, Bakırköy kreş fiyatları, Bakırköy anaokulu listesi, Bakırköy anaokulu fiyatları, anaokulu Bakırköy, anaokulları, İstanbul da ki anaokulları, İstanbul anaokulları, İstanbul anaokulu, İstanbul’daki yuvalar, İstanbul yuvalar, İstanbul yuva, İstanbul’daki kreşler, İstanbul kreşler, İstanbul kreş, İstanbul’daki çocuk evleri, İstanbul çocuk evleri, İstanbul çocuk evi, Anaokulu, Kreş, Yuva, Anaokulu Seçimi, Okul Öncesi, Çoklu Zeka Kuramı, Çoklu Zeka, okul öncesi Çoklu Zeka Kuramı